Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Absolutním vítězem ankety Czech open source 2006 je projekt CZilla

Absolutním vítězem prvního ročníku ankety Czech open source 2006 se stal projekt CZilla, jenž získal nejvíce hlasů v hlasování veřejnosti napříč všemi kategoriemi. V anketě, kterou pořádal server Root.cz, veřejnost a odborná porota vybíraly to nejlepší z českého open source.

7. 4. 2006
Logo Czech open source

První ročník ankety Czech open source 2006 (http://cos.root.cz/) pořádal server Root.cz s cílem zpopularizovat myšlenku open source a ocenit konkrétní tuzemské projekty, které si zaslouží pozornost uživatelů. Internetová veřejnost a odborná porota vybírala vítěze ve čtyřech kategoriích: projekt, software, akce a osobnost.

Nejvíce hlasů v hlasování veřejnosti získal a absolutním vítězem se tak stal projekt CZilla, který připravuje české lokalizace produktů Mozilla. Díky němu jsou mimo jiné k dispozici české varianty populárních programů Firefox nebo Thunderbird.

Veřejnost se ve svém hlasování v žádné kategorii neshodla s hodnocením odborné poroty, díky čemuž je celá výsledková listina velice pestrá. V kategorii Projekt vyhrál veřejné hlasování absolutní vítěz ankety, projekt CZilla, zatímco porota ocenila projekt OpenOffice.cz. Nejoblíbenějším v kategorii Software se v hlasování veřejnosti jednoznačně staly ovladače zvukových karet ALSA, porota naopak upřednostnila tzv. live distribuci Slax. Nejzdařilejší Akcí českého open source byl podle názoru poroty OpenWeekend, kdežto čtenáři nejvíce ocenili Bruselské protesty. Porota udělila titul Osobnosti českého open-source zakládajícímu členovi sdružení CZLUG Janu Kasprzakovi, zatímco u veřejnosti vyhrál Pavel Janík, vedoucí osobnost projektu OpenOffice.cz.

Výsledky ankety Czech open source 2006
Kategorie Hlasování veřejnosti Hodnocení odborné poroty
Projekt CZilla OpenOffice.cz
Software ALSA Slax
Akce Bruselské protesty OpenWeekend
Osobnost Pavel Janík Jan Kasprzak
Absolutní vítěz CZilla  –

Z průběhu prvního ročníku Ankety Czech open source 2006 máme velkou radost. Vzbudila diskusi o jednotlivých projektech a produktech a pomohla je zviditelnit u širší veřejnosti. Zároveň je jasné, že v prostředí českého open source se pohybuje řada mimořádných osobností, za nimiž jsou vidět konkrétní a cenné výsledky, hodnotí význam ankety Petr Krčmář, šéfredaktor pořadatelského serveru Root.cz.

Ze všech hlasujících čtenářů bylo vylosováno deset výherců, kteří získali hodnotné ceny věnované partnery ankety a serverem Root.cz. Byla to například distribuce SUSE Linux Strong Encryption 10.0, distribuce Mandriva Linux 2006, předplatné časopisu LinuxEXPRES nebo některý z atraktivních módních doplňků butiku Root.cz.

Partnery ankety byli: poskytovatel informačních řešení společnost Novell, výrobce operačních systémů společnost SUSE, mediálními partnery pak magazín LinuxExpres a server o českém Internetu Lupa.cz.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.

O vítězích ankety Czech open source 2006

Absolutní vítěz

CZilla logo

Cena veřejnosti: CZilla

Projekt CZilla pracuje na české lokalizaci produktů Mozilla. Díky němu jsou k dispozici české varianty programů Firefox, Thunderbird, SeaMonkey a dalších.

Kategorie projekt:

OpenOffice logo

Cena poroty: OpenOffice.cz

Skupina lidí okolo portálu OpenOffice.cz se zabývá lokalizací a propagací kancelářského balíku OpenOffice.org, který je svobodnou a kompatibilní alternativou k MS Office.

Lokalizace OpenOffice.org je velmi významná pro šíření open-source softwaru. Ivan Bíbr

CZilla logo

Cena veřejnosti: CZilla

Projekt CZilla pracuje na české lokalizaci produktů Mozilla. Díky němu jsou k dispozici české varianty programů Firefox, Thunderbird, SeaMonkey a dalších.

Multiplatformní aplikace jsou nesmírně důležité pro migraci uživatelů mezi platformami. CZilla vítězí v marketingu, uživatelské podpoře a lidštějším přístupu ke svým uživatelům. Dan Ohnesorg

Kategorie software:

Slax logo

Cena poroty: Slax

Slax je takzvaná live distribuce, kterou mohou uživatelé nosit vždy s sebou na malém CD nebo flash disku. V případě potřeby stačí médium zasunout do počítače a nastartovat z něj Linux.

Zdařilá live distribuce umožňující Linux vyzkoušet či nosit s sebou. Pavel Satrapa

ALSA logo

Cena veřejnosti: ALSA

Ovladače zvukových karet, které jsou již součástí oficiálního jádra Linuxu. Dovolují využít naplno všech možností většiny současných zvukových zařízení.

Který jiný český projekt o sobě může říci, že jej používá drtivá většina současných linuxových instalací po celém světě? Petr Baudiš

Kategorie akce:

OpenWeekend logo

Cena poroty: OpenWeekend

Tradiční setkání uživatelů otevřených technologií, pořádané Studentskou unií ČVUT. Zaměřuje se na otevřené technologie pro široký okruh uživatelů s důrazem na využití v akademické sféře.

Velké komunitní setkání s velmi dobrou úrovní, kvalitou produkce a videoarchivem. Ivan Bíbr

Cena veřejnosti: Bruselské protesty

Protesty proti legalizaci softwarových patentů, které proběhly v samotném srdci Evropské unie. I ony přispěly ke konečnému rozhodnutí Evropského parlamentu patenty nepodpořit.

Protesty proti patentům v Bruselu byly jednoznačně nejviditelnější akcí v mediích. Tomáš Krause

Kategorie osobnost:

Cena poroty: Kasprzak Jan

Zakládající předseda sdružení CZLUG (CZech Linux User Group) a neúnavný popularizátor otevřeného software a otevřených technologií obecně.

Zejména jeho dlouholetá práce kolem CZLUGu je nedocenitelná. Petr Baudiš

Cena veřejnosti: Janík Pavel

Vedoucí osobnost projektu OpenOffice.cz. je jedním z nejdéle činných a nejvýraznějších členů české linuxové komunity.

Pavel Janík vždy propagoval ty správné technologie. Jiří Kosek

Partneři ankety

Logo Novell
Logo SUSE

Mediální partneři

Logo LinuxExpres
Logo Lupa

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, mediální ředitel
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, fax 241 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O Root.cz
Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a Open source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z bezmála 140.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., je významným hráčem českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.