Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


DigiZone.cz: Jak na digitální televizi v severních Čechách

Další milion diváků bude moci od neděle 1. července 2007 sledovat digitální televizi prostřednictvím klasické televizní antény. Česká televize, TV Nova a Český rozhlas zahájí prostřednictvím sítě Českých radiokomunikací řádné digitální vysílání v severních Čechách. Server DigiZone.cz připravil k této události mimořádnou přílohu s návody pro širokou veřejnost, jak se vypořádat s příjmem digitální televize.

29. 6. 2007

Protože dosud není známé přesné datum vypnutí analogového vysílání z vysílače Buková hora, který obyvatelům severních Čech zprostředkuje také signál digitální televize, neprobíhá zatím na Ústecku ani oficiální informační kampaň ke spuštění digitálního vysílání. Diváci tak nemají kompletní informace k tomu, jak lze digitální televizi naladit a co je k jejímu příjmu potřeba.

„Proto se server DigiZone.cz rozhodl oslovit regionální novináře, obecní a městské úřady na severu Čech se základními informacemi. Snažíme se o to, aby nedocházelo k šíření dezinformací a ke zbytečným obavám na straně televizních diváků. Základní informace shrnujeme v této tiskové zprávě formou otázek a odpovědí a čtenáři je naleznou také ve speciálu Regiony na serveru DigiZone.cz,“ říká šéfredaktor serveru DigiZone.cz Jan Potůček.

Speciální tématická příloha Regiony se však svým informačním servisem nezaměřuje pouze na diváky v Ústeckém kraji; aktuální informace o stavu digitalizace ve svém regionu zde naleznou i čtenáři z Prahy, Brna, Ostravy a Domažlic, kde bude analogové vysílání vypnuto již v srpnu tohoto roku.

Čtenáři serveru DigiZone.cz mají přehledně k dispozici jak termíny zapnutí digitálního a vypnutí analogového vysílání, tak i podrobné mapy pokrytí digitálním signálem či technické informace o dostupných digitálních sítích. Příloha bude průběžně aktualizována a doplňována o další regiony podle postupu digitalizace v České republice.

Nejčastější dotazy ke spuštění digitálního vysílání:

Jaké programy a odkud budou digitálně vysílat?

Digitální vysílání odstartuje z vysílače Buková hora u Ústí nad Labem na kanálu 58 (770 MHz). Tato digitální síť bude obsahovat televizní programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24, TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha/ČRo 6, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Rádio Wave, Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. Technické detaily naleznete na adrese http://www.digizone.cz/texty/multiplex-a/.

Kde všude naladím digitální vysílání?

Signál z Bukové hory pokrývá téměř celý Ústecký kraj, ale také významnou část Libereckého a Středočeského kraje a zasahuje až do Prahy. Podrobnou mapu pokrytí najdete na adrese http://www.digizone.cz/texty/sit-a-pokryti-usti-nad-labem/.

Proč digitálně nevysílá Prima?

Televize Prima není součástí takzvaného multiplexu A, který provozují České radiokomunikace a který zahájí vysílání z Bukové hory. Digitální signál televize Prima zprostředkovává v Praze a části středních Čech tzv. multiplex B. Jeho rozšíření do dalších lokalit včetně severních Čech záleží na dohodě TV Prima, dalších programů v tomto multiplexu a provozovatele této vysílací sítě.

Musí se za příjem digitální televize platit?

Nemusí. Zemské digitální vysílání z Bukové hory je zdarma, stejně jako dosavadní příjem analogové televize. Jediným nezbytným výdajem je koupě digitálního přijímače, tzv. set-top-boxu.

Co potřebuji pro příjem digitální televize?

Nejjednodušší cestou pro příjem digitálního signálu je koupě set-top-boxu, tedy přístroje, jenž je podobný DVD přehrávači a zapojuje se mezi televizor a televizní anténu. Set-top-box převádí digitální signál do podoby, která je čitelná pro analogovou televizi. Přístroje nabízí většina prodejců televizní techniky, koupit je lze také prostřednictvím internetového obchodu na serveru DigiZone.cz. Základní cena se pohybuje kolem 1 500 korun.

Jak zprovoznit a naladit set-top-box?

Digitální přijímač stačí propojit mezi televizorem a anténou (podrobnosti naleznete v návodu k set-top-boxu, většinou se k tomu používají SCART kabely) a následně set-top-box zapojit do elektrické sítě. Po zapnutí televizoru a set-top-boxu spusťte dálkovým ovladačem k set-top-boxu automatické ladění. To vám samo vyhledá a uloží dostupné digitální programy, které si pak můžete přeuložit podle vlastní potřeby.

Na co si mám dát pozor při výběru set-top-boxu?

Největším problémem u digitálních přijímačů bývá zvládání češtiny u textových informací. Digitální vysílání totiž umožňuje u každé televizní i rozhlasové stanice sledovat teletext, ale také takzvaného elektronického programového průvodce, tedy přehled televizního programu na týden dopředu včetně krátkých textů k jednotlivým pořadům. Některé set-top-boxy ale nezvládají českou diakritiku a některá česká písmena nahrazují jinými znaky. Proto doporučujeme kupovat set-top-boxy označené pečetí kvality Umí dobře česky.

Mohu sledovat digitální i analogovou televizi najednou?

Ano. Společně se set-top-boxem divák dostane i zvláštní dálkový ovladač pro tento přístroj. Ve chvíli, kdy bude chtít sledovat digitální programy, zapne set-top-box a přepíná dálkovým ovladačem k tomuto přístroji. Pokud naopak bude chtít sledovat analogové programy, tedy především Primu, stačí set-top-box vypnout a dále přepínat dálkovým ovladačem pro analogový televizor.

Kdy skončí analogové vysílání v severních Čechách?

Termín vypnutí analogového vysílání z Bukové hory zatím nebyl stanoven. Nestane se tak ale dříve než 1. ledna 2008. Závazný termín záleží na dohodě České televize a TV Nova s Českým telekomunikačním úřadem.

Proč bych měl sledovat televizi digitálně?

Digitální televize nabízí větší programovou nabídku, konkrétně v severních Čechách dva nové televizní programy (sportovní ČT 4 Sport a zpravodajský ČT 24) a čtyři nové rozhlasové stanice (ČRo 4 – Rádio Wave pro mladé, zpravodajské Rádio Česko, vážnou hudbu na ČRo D-dur a populárně-vědecký ČRo Leonardo). Digitální signál také umožní sledovat televizi pozemně v místech, kde je problém s analogovým příjmem. Tento problém nastane koncem července 2007 v několika lokalitách Ústeckého a Libereckého kraje spuštěním silných digitálních vysílačů z Německa. Rušeny budou zejména menší vysílače a dokrývače pro konkrétní města a obce. Proto se vyplatí včas přejít na digitální příjem televize. Seznam rušených míst zveřejní příští týden server DigiZone.cz.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Šebelová, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, 110 fax 244 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

DigiZone.cz

DigiZone.cz je specializovaný zpravodajský server o digitálním vysílání. Je určen všem, kteří se zajímají o projekt digitalizace v České republice. Jako jediný český server na jednom místě soustřeďuje aktuální a zasvěcené zpravodajství, informace o technických vlastnostech a programové náplni vysílání, mapy pokrytí digitálním signálem, obsáhlou databázi set-top-boxů a další důležité informace ze světa digitálního vysílání.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

Společnost Internet Info, s.r.o., je pátou největší mediální společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.