Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


DigiZone.cz: Vypínání analogové televize na Plzeňsku je ohroženo

Proběhne vypínání hlavních analogových televizních vysílačů v západních Čechách, naplánované na 30. září 2009, bez komplikací? A jaká je budoucnost televizního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Nejen o těchto tématech diskutovali panelisté dnešní odborné konference Kulatý stůl o digitalizaci, kterou již po sedmé uspořádal server DigiZone.cz.

24. 9. 2009

Dnes se uskutečnila další ze série tradičních odborných konferencí serveru DigiZone.cz s názvem Kulatý stůl o digitalizaci. Hlavním tématem byla současnost a budoucnost televizního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Mluvilo se však nejen o HDTV jako o možném budoucím vysílacím standardu, ale také o blížícím se konci analogového televizního vysílání ve středních Čechách. Účastníky a panelisty konference byli zástupci jednotlivých televizí, regulačních orgánů, vysílacích platforem i médií.

Přestože jsme neočekávali žádné zásadní informace k blížícímu se vypínání analogového televizního vysílání v západních Čechách, asi největším překvapením celé konference bylo prohlášení generálního ředitele televize Nova Petra Dvořáka, že pokud České Radiokomunikace na západočeských vysílačích Klínovec a Zelená hora nepřepnou digitální vysílání Novy na kanál 35 místo nynějšího kanálu 66, Nova nevypne 30. září hlavní analogové vysílače v západních Čechách. To by zkomplikovalo informační kampaň k vypínání analogového vysílání a zmátlo diváky, vysvětluje šéfredaktor serveru DigiZone.cz Jan Potůček.

V úvodním bloku konference se diskutovalo právě o blížícím se vypínání analogového vysílání ve středních a západních Čechách. Za „kulatý stůl“ zasedl Petr Dvořák (TV Nova), Patrik Slavík (Prima TV), společně s Pavlem Hanušem (ČT), národním koordinátorem digitalizace Zdeňkem Duspivou a Pavlem Dvořákem (ČTÚ). Mluvilo se především o komunikační kampani, která je podle ředitele Novy Petra Dvořáka nadále nedostatečná. Naproti tomu Zdeněk Duspiva oponoval s tím, že: V posledních čtyřech týdnech jsme vygradovali kampaň. Výraznou část kampaně jsme cílili na starší občany včetně diskusních pořadů v Českém rozhlasu Plzeň, informačního letáku Diginoviny, či SMS notifikací.

foto - KS - VII
foto - KS - VII

Patrik Slavík uvedl, že komerční dvojka vypne koncem září všechny vysílače velkého výkonu i návazné převaděče. Půjde např. o Domažlice, Holoubkov, Chomutov-město, Kynšperk, Starý Plzenec, Žatec, Nýrsko a Švihov.

Druhý blok už byl plně věnován hlavnímu tématu konference, tedy vysílání ve vysoké kvalitě, tzv. HDTV, a to z pohledu budoucnosti této služby, která je v současnosti hlavním tahákem placené digitální televize. O tom, zda půjde o běžný standard, nebo zůstane placenou službou, diskutovali Jaromír Glisník (Skylink), Rudolf Pop (ČT), Ondřej Zach (HBO), Ivan Hronec (SPI International) a Michal Šíma (Eurosport).

Jaromír Glisník uvedl, že satelitní platforma Skylink připravuje na příští týden zařazení dvou nových programů v HDTV. Půjde o dětský kanál bebe TV a relaxační kanál myZen.tv. Ivan Hronec potvrdil, že SPI International připravuje vedle programu Filmbox HD celou řadu dalších filmových a žánrově zaměřených HD kanálů. Ondřej Zach uvedl: Doufám, že některá tuzemská satelitní platforma v dohledné době zařadí program HBO HD do své nabídky.

Poslední část konference se zaměřila na technickou část problému a otázku, která vysílací platforma je pro HDTV nejlepší. Hovořili o tom Jaromír Glisník (Skylink), Petr Opletal (Rio Media), Jiří Vykydal (České Radiokomunikace), Pavel Hanuš (ČT), Jan Dašovský (Self servis) a Petr Bárta (Elsat).

Podrobné informace z konference jsou k dispozici na serveru DigiZone.cz ve zpravodajství v sekci Aktuality, nebo v zítřejší reportáži o průběhu konference. Výběr fotografií je uložen ve fotogalerii na stránkách akce, stejně jako odborný materiál s mapami, které ukazují termíny vypínání analogových vysílačů v České republice.Generální partner

Skylink_Astra


Mediální partner

mam


Pořadatel

Logo DigiZone.czPro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Jarešová, marketingová ředitelka
Internet Info, s.r.o., M. Horákové 109/116, 160 41 Praha 6
Tel. : 277 004 630 fax 277 004 601
E-mail: hana.jaresova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O DigiZone.cz (www.digizone.cz)

DigiZone.cz je specializovaný zpravodajský server o digitálním vysílání. Je určen všem, kteří se zajímají o projekt digitalizace v České republice. Jako jediný český server na jednom místě soustřeďuje aktuální a zasvěcené zpravodajství, informace o technických vlastnostech a programové náplni vysílání, mapy pokrytí digitálním signálem, obsáhlou databázi set-top-boxů a další důležité informace ze světa digitálního vysílání.

O společnosti Internet Info, s.r.o., (www.iinfo.cz)

Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Organizačně zajišťuje také chod sdružení TUESDAY Business Network, které pořádá odborné konference a setkání IT odborníků.