Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


DigiZone.cz: Německá digitální televize naruší analogové vysílání v českém pohraničí

Německé Sasko spouští vysílání zemské digitální televize. Signál vysílačů, které se nacházejí v dosahu českého pohraničí, může narušit nebo úplně znemožnit příjem analogové televize v Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji. Server DigiZone.cz připravil pro diváky z příhraničních oblastí aktuální informační servis.

23. 7. 2007

Německá spolková země Sasko dnes zahájí vysílání zemské digitální televize z pěti vysílačů poblíž českých hranic. Pro tisíce diváků to může znamenat zhoršený nebo vůbec žádný příjem programů ČT 1, ČT 2 a TV Nova. Digitální vysílání dnes bude spuštěno v Drážďanech a Löbau, ze dvou vysílačů u města Chemnitz a z Schönecku u Ašského výběžku. Všechny tyto vysílače můžou způsobil problémy s pozemním příjmem z analogových převaděčů malého výkonu, varuje šéfredaktor serveru DigiZone.cz Jan Potůček.

V Ústeckém a části Libereckého kraje nastanou problémy s analogovými převaděči, které využívají vysílací kanály 27, 29, 36 a 39. V Karlovarském kraji a jižní části Ústeckého kraje pak s těmi, které vysílají na kanálech 22, 25 a 32.

Původně chtělo Sasko zahájit vysílání pouze v Drážďanech a Löbau, což se přibližně krylo s územím, které od 1. července pokrývá digitálním signálem České televize vysílač Buková hora u Ústí nad Labem, říká Jan Potůček. Vysílače u Chemnitzu a zejména Schöneck, který může způsobit velký problém s příjmem programů ČT 1 a Nova v celém Ašském výběžku, měly původně zahájit provoz až 9. října 2007. Saské úřady ale jejich spuštění urychlily, takže problém s rušením analogových převaděčů se dotkne celé severozápadní hranice s Německem.

Diváci, kteří jsou odkázáni na pozemní analogový příjem televize, mohou dočasně zaznamenat zhoršenou kvalitu obrazu a zvuku, ve výjimečných případech o signál některých programů zcela přijdou. Potíže mohou nastat především programu ČT 1. O rušení víme a shodou okolností v problematických oblastech provádíme společně s Českým telekomunikačním úřadem měření, říká Martin Roztočil, vedoucí Úseku vysílacích služeb společnosti České radiokomunikace.

Náhradní kmitočty pro analogové vysílání, případně dokrývače pro zemskou digitální televizi v případě Ústeckého kraje, zprovozní České radiokomunikace až poté, co si v praxi ověří rozsah a intenzitu rušení současných televizních převaděčů. Pro diváky to znamená, že mohou být i několik týdnů bez některé z analogově šířených televizních stanic, dodává Jan Potůček.

Další informace, včetně přehledu problematických oblastí a vysílacích kanálů nebo oficiálních dokumentů k digitalizaci v Německu, přináší dnešní článek Sasko spouští digitální televizi, pohraničí čekají problémy na serveru DigiZone.cz.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Šebelová, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, 110 fax 244 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

DigiZone.cz

DigiZone.cz je specializovaný zpravodajský server o digitálním vysílání. Je určen všem, kteří se zajímají o projekt digitalizace v České republice. Jako jediný český server na jednom místě soustřeďuje aktuální a zasvěcené zpravodajství, informace o technických vlastnostech a programové náplni vysílání, mapy pokrytí digitálním signálem, obsáhlou databázi set-top-boxů a další důležité informace ze světa digitálního vysílání.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

Společnost Internet Info, s.r.o., je pátou největší mediální společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.