Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Dobrý web: Portál veřejné správy auditem přístupnosti neprošel

Praha, 22. února 2005 – Portál veřejné správy, chlouba informačních systémů české veřejné správy, vykazuje značné problémy s přístupností svého obsahu pro handicapované uživatele. Zjistilo to konzultační centrum Dobrý web, které pro portál zpracovalo komplexní Audit přístupnosti.

21. 2. 2005

Instituce veřejné správy nemohou diskriminovat žádnou skupinu uživatelů tím, že jim znemožní získat informace publikované na svých webových stránkách. Protože se tak ale v současnosti běžně děje, vstoupila do hry novela Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, která se právě projednává v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Přináší nové ustanovení, které institucím státní správy a samosprávy přikazuje publikovat své informace přístupným způsobem.

Proč byl pro Audit přístupnosti vybrán právě Portál veřejné správy, vysvětluje David Špinar, vedoucí Dobrého webu a uznávaný český odborník na tématiku přístupného webu: Portál veřejné správy je poměrně nový web, který stál nemalé finanční prostředky a kterému se na Ministerstvu informatiky věnuje značná pozornost. Navíc je neustále prezentován jako portál doslova pro každého. Předpokládali jsme tudíž, že bude opravdu pro každého a dopadne lépe, než weby ministerstev, které jsme testovali v prosinci minulého roku.

I přes toto očekávání však nejsou výsledky Auditu pro portál příliš lichotivé. Obsahuje totiž z hlediska přístupnosti značné chyby. Kontrolovali jsme všech 37 kontrolních bodů Pravidel tvorby přístupného webu, které vznikly vloni na Ministerstvu informatiky právě pro účely novely Zákona č. 365/2000. Narazili jsme na mnoho menších i větších chyb, ale některé prohřešky byly bohužel opravdu příliš závažné na to, abychom o Portálu mohli prohlásit, že je přístupný, dodává konzultantka Dobrého webu Petra Větrovská.

Mezi nejzávažnější chyby Portálu veřejné správy patří:

  • Nesrozumitelné, nepřehledné a nekonzistentní navigační a orientační informace.
  • Chybějící názvy stránek vyznačené specificky pro každou stránku.
  • Opomenutí vyznačování důležitých sémantických prvků, jako nadpisy či seznamy.
  • Velmi časté otevírání stránek do nových oken bez předchozího upozornění.
  • Nedostatečné odlišování odkazů od okolního textu, které je řešené pouze jinou barvou.
Kompletní Audit přístupnosti obsahující popis testovacích kritérií, zjištěných skutečností i doporučených úprav je k dispozici na i.iinfo.cz/urs-att/studie-02-auditpvs.pdf.

David Špinar k výsledkům poznamenává: Osobně mě závěr našeho auditu mrzí. Očekával jsem lepší výsledek. Přesto jsem však optimista. Audit, který jsme pro Portál zpracovali zcela bezplatně, jsme zaslali na Ministerstvo informatiky a věříme, že naše doporučení vezmou vážně a chyby opraví. Pak teprve bude tvrzení, že je Portál veřejné správy po každého, konečně pravdivé.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, Product Manager
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, 110 fax 244 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O projektu Dobrý web
Dobrý web je profesionální poradenské centrum v oblasti tvorby www stránek, správy jejich obsahu, internetového marketingu, optimalizace pro vyhledávače, informační architektury, přístupnosti a použitelnosti webových stránek. Tým zkušených konzultantů pro své zákazníky zpracovává studie, analýzy, audity a školení témat, které mají za cíl přinést webovým stránkám maximální možný efekt, zvýšit jejich návštěvnost a obchodní výkonnost. Doporučuje potřebná vylepšení a nebo se na nich přímo podílí.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., provozuje v českém Internetu 10 obsahových serverů, mezi něž patří například Lupa, Měšec, Root, Navrcholu, Slunečnice a další. Pod značkou Dobrý web se také věnuje konzultacím v oblasti webových služeb. V posledních třech letech se pravidelně umisťuje v přehledu nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě FAST 50, dvakrát dokonce na prvním místě v rámci České republiky.