Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Kauza Tojecool.cz: soud zamítl žalobu na vydavatele serveru Lupa.cz a Daniela Dočekala

Městský soud v Praze zamítl žalobu na ochranu osobnosti právníka Adama Černého, který se cítil poškozen články o kauze webu Tojecool.cz zveřejněnými na serveru Lupa.cz a internetových stránkách Daniela Dočekala – Pooh.cz. Verdikt ještě není pravomocný.

3. 4. 2013

Městský soud v Praze dnes při hlavním líčení v plném rozsahu zamítl žalobu právníka Adama Černého na vydavatele serveru Lupa.cz, společnost Internet Info, a publicistu Daniela Dočekala. Nepřiznal tak Adamovi Černému nárok na stažení předmětných článků, zveřejnění omluvy ani finanční satisfakci ve výši jednoho milionu korun. Podle soudkyně Městského soudu v Praze JUDr. Jaroslavy Lobotkové neunesl žalobce důkazní břemeno a neprokázal, že by došlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostní sféry. Podle soudu obžaloba ani nepředložila jakákoliv skutková tvrzení či důkazy, které by svědčily pro to, že došlo k zásahu do osobnostních práv v zvlášť závažné míře, aby byla na místě finanční satisfakce.

Podle textu omluv, které Adam Černý požadoval po žalovaných zveřejnit, měla být nepravdivá a do občanskoprávní sféry žalobce zasahující informace o tom, že web stál 2 miliony korun a že je výsledkem podvodného jednání. U soudu ale nebylo prokázáno jako nepravdivé, kolik byla cena předmětného webu. Soudkyně navíc v článcích nenašla žádnou zmínku o podvodném jednání. Jsou v nich pouze úvahy a hodnocení, že web byl nekvalitní a předražený.

Soud označil návrh omluvy za nepřijatelný, protože nekoresponduje s textem článků, a tudíž nemůže být ani přiměřenou satisfakcí. Soudkyně se také podivila nad tím, že by se žalovaní měli omlouvat i jiným subjektům, které byly podle textu omluvy uvedeni v omyl. Omluvu lze totiž přiznat pouze žalobci a nikoliv obecně vzato všem, kteří byly uvedeni v omyl.

Spor v kauze Tojecool.cz tím ještě nemusí skončit – rozsudek není pravomocný a žalující strana se proti němu může odvolat.

Více informací i celý text žaloby najdete ZDE.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Davida Slížka, šéfredaktora serveru Lupa.cz Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 116/109, 160 00 Praha 6 T: +420 277 004 626, F: +420 277 004 601, E: david.slizek@iinfo.cz; W: www.iinfo.cz

Lupa.cz je již 14 let průvodcem internetových profesionálů i fanoušků online technologií. Zatímco dříve měřila hlavně rychlost připojení, dnes poměřuje úspěchy internetových projektů, tepe nešvary, analyzuje nové příležitosti a málo viditelné souvislosti. Internet se mění před očima, ale jedna jistota zůstává: články na Lupě vydávané o půl sedmé, za kterými hrdě stojí šéfredaktor David Slížek & spol.

Internet Info poskytuje obsah s přidanou hodnotou. Nabízí odbornost na webu, konferencích, seminářích a školeních. Nastoluje unikátní témata, přináší souvislosti, staví na osobitosti osobností a objektivitě informací s přesným zásahem. Právě proto čte zpravodajské servery společnosti Internet Info více než 1,8 milionu lidí měsíčně.
Internet Info vydává specializované servery o IT, internetu, telekomunikacích, nových technologiích, podnikání, financích, daních, digitálním vysílání a životním stylu. Pořádá desítky vzdělávacích akcí a provozuje TUESDAY Business Network, sociální síť v reálném světě pro firmy a profesionály.