Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Měšec.cz: Banky chtějí proti předlužení bojovat svou odpovědností

Čeští poskytovatelé úvěrových zdrojů nemají v úmyslu vystavovat své klienty nebezpečí předlužení, ale naopak chtějí přispět ke zvýšení kvality jejich života zodpovědným nastavením systému poskytování půjček. Vyplynulo to z prohlášení zástupců českých bank i nebankovních subjektů na včerejší odborné konferenci o zadluženosti českých domácností, kterou pořádal finanční server Měšec.cz.

11. 10. 2006

U diskusního panelu, který byl věnován vysoce aktuálnímu tématu zadlužování českých domácností, se včera sešli odborníci z řad zástupců finančních institucí, úvěrových registrů, státu, ale také občanských sdružení, aby si předali své zkušenosti a aby se pokusili nastínit další možný vývoj české společnosti v této oblasti.

Například Pascal Roussarie ze společnosti Cetelem France uvedl, že důvodem nižší zadluženosti evropských zemí v porovnání s anglosaskými je stále malá penetrace kreditních karet mezi klienty. Spotřebitelé si při využití kreditní karty ani neuvědomují, že na úhradu běžných výdajů, jako je například jídlo nebo oblečení, využívají úvěrové prostředky, zatímco u spotřebitelského úvěru je tato skutečnost na první pohled zřejmá. Pascal Roussarie také zdůraznil, že pro celý systém je naprostou prioritou zodpovědný přistup k poskytování půjček tak, aby nedocházelo k předlužování klientů.

Velkým překvapením pro mnohé zúčastněné byla informace o existenci úrokových stropů ve Francii. Poměrně silná regulace úrokových sazeb vede ve Francii k tomu, že maximální úrokové sazby spotřebitelských úvěrů jsou na úrovni zhruba 8 % ročně, a to včetně všech poplatků s úvěrem spojených.

V diskusi zazněly argumenty, které úvěr vnímají jako pozitivní jev, přispívající k dynamickému rozvoji ekonomiky, na druhou stranu se diskuse dotkla i přirozených rizik, mezi něž patří problémy se splácením nebo exekuce, zmíněny byly také možnosti, jak těmto rizikům předcházet – například důsledným využíváním úvěrových registrů nebo větší informovaností klientů, která je nyní podle zúčastněných na velice nízké úrovni.

Konference - zadluženost - fotka

Účastníci prvního panelu (zleva): Andrea Běhálková, Martin Steiner, Darek Filip, Juraj Podkonický, Vladimír Staňura, Štěpán Hampl, Eva Nebeská a Martin Jarolím

Na začátku konference byla představena studie na téma „Vývoj zadluženosti českých domácností“, kterou pro tuto příležitost připravil server Měšec.cz. Studie (10. října 2006, PDF, 600 kB) je ke stažení na stránkách konference http://konference.mesec.cz/prilohy/.

Partnerem konference byla společnost Cetelem ČR. Mediálními partnery rádio ČRo Česko, finanční server FinExpert.cz a časopisy Osobní finance, Bankovnictví a FP-finanční poradce.

Cetelem - logoRádio Česko - logoOsobní finance - logo
FinExpert - logoBankovnictví - logo
FP-finanční poradce - logo

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Hana Šebelová, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, 110 fax 244 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

Měšec.cz
Finanční server Měšec.cz přináší aktuální informace ze světa osobních a firemních financí. Poskytuje podrobné charakteristiky a srovnávací analýzy produktů, které nabízejí finanční instituce. Umožňuje čtenářům, aby se díky dostatku informací, které naleznou na jednom místě, dokázali efektivně rozhodovat, kam uložit své úspory, kde získat úvěr, kde se pojistit či jaké formy platebního styku používat. Během měsíce jej navštíví 200 tisíc uživatelů.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
(www.iinfo.cz)
Společnost Internet Info, s.r.o., je pátou největší mediální společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.