Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


NAVRCHOLU.cz: Windows vládnou českým počítačům

Praha, 11. ledna – Z výsledků měřící služby NAVRCHOLU.cz vyplývá, že operační systém Windows v počítačích českých uživatelů nemá žádnou konkurenci.

11. 1. 2005

Microsoft Windows mezi uživateli českých webů naprosto dominují, vyplývá to z prosincových statistik NAVRCHOLU.cz, podle nichž byla některá z verzí tohoto operačního systému použita při téměř 98 % návštěv sledovaných webů.

Podíl alternativních operačních systémů, založených na open source technologiích, je v současné době marginální (celkem necelých 1,4 %, z čehož 95 % představuje Linux), podíl operačního systému Mac v klasické verzi a verzi X je ještě o polovinu nižší (celkem něco málo přes šest desetin procenta).

Zastoupení operačních systémů
Operační systém Podíl
Microsoft Windows 97,68%
MS Windows XP 60,87 %*
MS Windows 98 16,67 %*
MS Windows 2000 15,65 %*
MS Windows Me 2,46 %*
MS Windows NT 4.0 1,08 %*
MS Windows 95 0,70 %*
UNIX a odvozené 1,39%
Apple Mac 0,64%
Neurčené či neurčitelné OS 0,25%
Mobilní zařízení 0,01%

Zdroj: NAVRCHOLU.cz, 12/2004
* podíl je udávaný v procentech ze všech OS

V našich podmínkách tyto výsledky nepřekvapují, před dvěma lety bylo rozdělení trhu prakticky identické. Je však vhodné zdůraznit, že uvedené počty se týkají jednotlivých návštěv a odrážejí tak spíše aktivitu uživatelů na webu než jejich počty, dominance Windows se při pohledu na unikátní uživatele typicky mírně snižuje, upřesňuje výsledky měření analytik NAVRCHOLU.cz Ondřej Bojar.

Podrobnější pohled na statistiky ukazuje, že „domácí verze“ Windows (tj. Windows 95, 98 či Millenium Edition) používá cca pětina návštěv, ale „pokročilé verze“ NT a XP již výrazně převažují. Za uplynulé dva roky tak Windows XP zvýšily svůj podíl na dvojnásobek a vytlačily tehdy dominující 98.

Povšimněme si ještě kategorie, jejíž nárůst můžeme v průběhu příštích let očekávat: mobilní zařízení k návštěvám českých webů zatím přispívají slabou desetinou promile, nicméně nárůst jejich podílu v příštích letech je více než pravděpodobný.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, Product Manager
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, 110 fax 244 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O NAVRCHOLU.cz
NAVRCHOLU.cz je profesionální nástroj pro měření a analýzu návštěvnosti internetových stránek. Poskytuje širokou paletu služeb a nástrojů, které jsou nezbytným předpokladem úspěšně realizace a optimalizace internetového marketingu. NAVRCHOLU.cz na českém Internetu působí již od roku 1998 a v současné době monitoruje webové stránky významných firem a institucí, mezi jinými Atlas.cz, Seznam.cz, Auto-ESA, Česká pojišťovna, HC Sparta Praha, HVB Bank, Software602, Armáda ČR, ministerstva (zahraničí, živ. prostředí, průmyslu, sociálních věcí), Parlament ČR a další.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., provozuje v českém Internetu 10 obsahových serverů, mezi něž patří například Lupa, Měšec, Root, Navrcholu, Slunečnice a další. Pod značkou Dobrý web se také věnuje konzultacím v oblasti webových služeb. V posledních třech letech se pravidelně umisťuje v přehledu nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě FAST 50, dvakrát dokonce na prvním místě v rámci České republiky.