Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


NAVRCHOLU.cz: Bezpečnostní rizika Internet Exploreru způsobují odliv uživatelů

Praha, 3. srpna 2004 – Obliba Internet Exploreru mezi uživateli klesá. Také nedávná hlášení o bezpečnostních dírách v Internet Exploreru mají svůj podíl na tom, že se uživatelé přesouvají k alternativním prohlížečům.

3. 8. 2004

Na přelomu června a července byli čeští uživatelé Internetu informováni o nových nebezpečích, která vyplývají z bezpečnostních děr Internet Exploreru. Z odborných kruhů přicházela doporučení, aby uživatelé před rizikovým MSIE dali přednost alternativním prohlížečům jako Mozilla nebo Opera. V celosvětovém měřítku byl zaznamenán pokles tržního podílu MSIE během jednoho měsíce o 1,3 procentního bodu z 95,5 % na 94,1 % (podle společnosti WebSideStory).

Statistiky měřícího systému NAVRCHOLU.cz (www.navrcholu.cz) podobný pokles potvrzují i v českém prostředí. „Intenzita varování před bezpečnostními chybami vyvrcholila na konci června, zjišťovali jsme proto podíly internetových prohlížečů v červnu a červenci,“ komentuje způsob měření Tomáš Krause, koordinátor projektu NAVRCHOLU.cz.

Vývoj podílu internetových prohlížečů
Červen Červenec Trend
MSIE Windows 89,8% 88,8%  –1,0
Mozilla Gecko a odvozené 6,4% 7,1% 0,7
Opera 2,2% 2,4% 0,2
KHTML a odvozené 0,5% 0,5% 0,0
MSIE/MSN Explorer pro Mac 0,4% 0,5% 0,1
Netscape Navigator 0,1% 0,1% 0,0

Zdroj: NAVRCHOLU.cz, 06–07/2004

Z meziměsíčního srovnání vychází jasný pokles podílu Internet Exploreru o jeden procentní bod (z 89,8 % na 88,8 %). Na jeho úkor profitovala především Mozilla (0,7 procentního bodu) a v menší míře také Opera (0,2 procentního bodu). Z podrobnějších týdenních statistik pak vyplývá, že pokles je dlouhodobý, protože podíl Internet Exploreru klesal v celém sledovaném období, tedy i před zveřejněním varování, nicméně nahlášení chyb tuto tendenci ještě více prohlubuje.

„Z našich měření se zdá, že pokles obliby Internet Exploreru už můžeme považovat za určitý trend. Uživatelé sice nereagují na zprávy o bezpečnostních rizicích dramaticky, ale objevují alternativní prohlížeče postupně. Přestože podíl nejnovější verze Internet Exploreru (6.x) stále roste (zejména na úkor starších verzí MSIE), celkový podíl alternativních prohlížečů roste ještě rychleji,“ komentuje naměřené výsledky Tomáš Krause.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, product manager
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, 110 fax 244 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O NAVRCHOLU.cz
NAVRCHOLU.cz je profesionální nástroj pro měření a analýzu návštěvnosti internetových stránek. Poskytuje širokou paletu služeb a nástrojů, které jsou nezbytným předpokladem úspěšně realizace a optimalizace internetového marketingu. NAVRCHOLU.cz na českém Internetu působí již od roku 1998 a v současné době monitoruje kromě jiných také Atlas.cz, Seznam.cz, Auto-ESA, Česká pojišťovna, HC Sparta Praha, HVB Bank, Software602, Armáda ČR, ministerstva (zahraničí, živ. prostředí, průmyslu, sociálních věcí), Parlament ČR a další.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., provozuje v českém Internetu 10 obsahových serverů, mezi něž patří například Lupa, Měšec, Root, Navrcholu, Slunečnice a další. Pod značkou Dobrý web se také věnuje konzultacím v oblasti webových služeb. V posledních třech letech se pravidelně umisťuje v přehledu nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě FAST 50, dvakrát dokonce na prvním místě v rámci České republiky.