Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


NAVRCHOLU.cz a TOPlist kralují českému monitoringu návštěvnosti

Společnost Internet Info provedla analýzu českého Internetu, ze které vyplývá, že služby NAVRCHOLU.cz a TOPlist mají téměř 90% podíl na českém trhu monitorovacích služeb. Obě služby měří více než 6.000 webových stránek umístěných na doméně druhého řádu.

15. 9. 2005

Z provedené analýzy vyplývá, že některou z českých monitorovacích služeb využívá pro měření návštěvnosti svých stránek více než 14.000 webů s vlastní doménou druhého řádu (tj. www.firma.cz). Naprostá většina webů obsahuje měřící kód NAVRCHOLU.cz a TOPlistu, které se prakticky rovnocenně dělí o téměř 90 % webů. Zbylá část je měřena jinými službami.

Podíly monitorovacích služeb v ČR

Obě největší služby měří přibližně stejný počet webů s doménou druhého řádu – každá z nich více než 6 000 webů. NAVRCHOLU.cz přitom patří ještě jedno prvenství. Zatímco TOPlist se orientuje především na nenáročné klienty, kteří chtějí mít bezplatně jen základní představu o návštěvnosti svých stránek, NAVRCHOLU.cz díky množství poskytovaných statistik, individuálnímu přístupu a stabilnímu zázemí patří do segmentu profesionálních služeb. Můžeme ho tak označit za nejpoužívanější komerční měřící službu, protože ve své třídě je jasnou jedničkou.

Jsme velice rádi, že NAVRCHOLU.cz potvrzuje své historicky silné postavení špičkového měřícího systému. Navíc výsledky právě provedeného průzkumu jednoznačně dokazují, že zákazníci oceňují vysokou úroveň našich služeb. Spokojených zákazníků přitom stále přibývá, komentuje výsledky měření Tomáš Krause, vedoucí projektu NAVRCHOLU.cz. Kvalitu systému potvrzuje i jeho úspěšnost na Slovensku, kde je jeho slovenská verze NAJ.sk, provozovaná společně s firmou ELET, s.r.o., bezkonkurenčním lídrem trhu.

Trh monitorovacích služeb v ČR
Název služby Měřené domény Podíl
TOPlist 6 523 45,28%
NAVRCHOLU.cz 6 146 42,66%
iDot 929 6,44%
Emerite 322 2,24%
Observer 290 2,01%
Návštěvnost 193 1,34%
Hitbox 4 0,03%
CELKEM 14 407* 100,00%

*Celkem bylo nalezeno 14 407 řetězců měřících kódů na 208 126 zkoumaných doménách

Tomáš Krause k naměřeným číslům přidává ještě jeden komentář: Vyplývá z nich, že některou z měřících služeb využívá pouhých 7 % webů na existujících doménách druhého řádu. To svědčí o tom, že většina webů zřejmě se statistickými údaji o svých návštěvnících nepracuje, nebo s nimi pracuje nedostatečně. Vzdávají se tak možnosti přizpůsobovat obsah své internetové prezentace zájmům a potřebám svých návštěvníků.

Na základě výsledků měření lze také konstatovat, že provozovatelé českých webových stránek při zjišťování návštěvnosti svých stránek dávají přednost monitorovacím systémům v českém jazyce před zahraničními. Příkladem za všechny je světová jednička Hitbox, jejíž kód obsahují pouhé čtyři české weby. Znamená to, že české služby dokážou být plně konkurenceschopné a umějí poskytnout svým klientům všechno, co potřebují.

Metodika analýzy:

Cílem analýzy bylo zjistit, které ze služeb provozujících monitoring webových stránek mají největší množství uživatelů a obecně kolik webů jejich služeb využívá. Samotné měření probíhalo za pomoci robota, který navštěvoval titulní strany domén (nenavštěvoval podstránky ani domény třetího řádu) a pokud zdrojový kód stránky obsahoval řetězec typický pro konkrétní monitorovací službu, zanesl do databáze informaci o daném monitorovacím systému. Měřící kódy byly hledány výhradně na adresách www.domena.cz, resp. domena.cz. V rámci objektivity výsledku robot nenásledoval přesměrování na jiné domény. Analýza byla provedena komplexně na všech dostupných českých doménách registrovaných k 20. 8. 2005, měření proběhlo v následujících dvou týdnech.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, Product Manager
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, 110 fax 244 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O NAVRCHOLU.cz
NAVRCHOLU.cz je profesionální nástroj pro měření a analýzu návštěvnosti internetových stránek. Poskytuje širokou paletu služeb a nástrojů, které jsou nezbytným předpokladem úspěšně realizace a optimalizace internetového marketingu. NAVRCHOLU.cz na českém Internetu působí již od roku 1998 a v současné době monitoruje webové stránky významných firem a institucí, mezi jinými Atlas.cz, Auto-ESA, Česká pojišťovna, HC Sparta Praha, HVB Bank, Investiční společnosti České spořitelny, Software602, Armáda ČR, ministerstva (zahraničí, živ. prostředí, průmyslu, sociálních věcí), Parlament ČR a další.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., je významným hráčem českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (Lupa.cz, Měšec.cz, Root.cz a další), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz, pod hlavičkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.