Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Czech Open Source 2010 - absolutním vítězem je software FreeRapid Downloader

Anketa Czech Open Source 2010 zná své vítěze. Výsledky byly vyhlášeny včera v průběhu konference Internet a Technologie 10 společnosti CZ NIC. Absolutním vítězem se stal software FreeRapid Downloader, který získal nejvíce hlasů napříč kategoriemi.

8. 6. 2010
COS 2010 - logo

Už popáté rozhodovala linuxová veřejnost a odborná porota o tom, které projekty českého open source jsou za minulý rok ty nejlepší a nejpřínosnější. Po nominační fázi ankety Czech Open Source 2010 (http://cos.root.cz/), kterou pravidelně pořádá server Root.cz, následovalo finálové hlasování. Z něho pak vzešly výsledky ankety, které byly vyhlášeny včera na konferenci Internet a Technologie 10, kterou uspořádalo sdružení CZ.NIC, partner ankety.

„Těší nás, že mezi oceněnými je několik projektů, které se ve výsledcích minulých ročníků ankety dosud neobjevily. Stále je vidět, že i na malém českém hřišti vznikají velké projekty, které zaujmou uživatele po celém světě. Letošní vítěznou aplikaci například používá již milion uživatelů,“ dodává k výsledkům Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz.

Foto COS 2010 vitez

Služba určená pro stahování obsahu z internetových úschoven FreeRapid Downloader získala kromě prvního místa v kategorii Software, konkrétně v hlasování veřejnosti, také ocenění absolutního vítěze ankety. Odborná porota v této kategorii ocenila nováčka v anketě software Esmska, který usnadňuje posílání SMS zpráv přes internetové brány. V kategorii Projekt vyzdvihli čtenáři serveru Root.cz po dvou letech opět Českou Wikipedii. Odborná porota zopakovala ocenění pro loňského vítěze projekt Ubuntu.cz.

Za nejpovedenější Akci uživatelé označili po dlouhé nadvládě konference LinuxExpo akci s názvem InstallFest. Naopak odborníkům se líbila brněnská konference LinuxAlt. Obě akce se na prvních místech ankety objevily poprvé. Osobnostmi roku byli vyhlášeni autor české distribuce Slax Tomáš Matějíček (hlasování veřejnosti) a Ivan Bíbr (hlasování poroty), který obhájil loňské vítězství.

Obhájcem je také společnost Seznam.cz se svými open-source aktivitami, a to v kategorii Firma. Loňského vítěze v očích odborné poroty společnost Novell letos na prvním místě nahradila společnost Liberix, která toto ocenění získává poprvé. Mezi blogery uspěly opět PHP triky Jakuba Vrány a u odborné poroty potom blog Mozilla.cz, na který obsahem přispívají její open-source vývojáři.

Výsledky ankety Czech Open Source 2010
Kategorie Hlasování veřejnosti Hodnocení odborné poroty
Projekt Česká Wikipedie Ubuntu.cz
Software FreeRapid Downloader Esmska
Akce InstallFest LinuxAlt
Osobnost Tomáš Matějíček Ivan Bíbr
Firma Seznam.cz Liberix
Blog PHP triky Mozilla.cz
Absolutní vítěz FreeRapid Downloader  –

O vítězích ankety Czech Open Source 2010

Absolutní vítěz:

FreeRapid Downloader

Aplikace určená pro stahování souborů z internetových úschoven všeho druhu. Je napsaná v jazyce Java a je tedy multiplatformní.

Kategorie Projekt

Cena poroty: Ubuntu.cz

Projekt, který podporuje linuxovou distribuci Ubuntu v České republice. Provozuje vlastní portál s informačním webem, fórem a wiki.

Cena veřejnosti: Česká Wikipedie

Česká varianta největší internetové encyklopedie na světě. Za osm let vytvořila 160 000 článků.

Kategorie Software

Cena poroty: Esmska

Multiplatformní program pro snadné zasílání SMS zpráv skrze internetové brány.

Cena veřejnosti: FreeRapid Downloader

Kategorie Akce

Cena poroty: LinuxAlt

Osvětová, vzdělávací a přednášková brněnská akce zaměřená především na GNU/Linux.

Cena veřejnosti: InstallFest

Akce, na které se setkávají začátečníci a pokročilí uživatelé a společně řeší technické problémy.

Kategorie Firma

Cena poroty: Liberix

Obecně prospěšná společnost Liberix se zabývá propagací a podporou svobodných informačních technologií.

Cena veřejnosti: Seznam.cz

Provozovatel známého českého portálu, který běží na otevřených řešeních. Společnost se zapojuje do vývoje svobodných aplikací a sama několik vyvíjí a udržuje.

Kategorie Osobnost

Cena poroty: Ivan Bíbr

Neúnavný popularizátor linuxové distribuce Mandriva. Je autorem komplexní knihy o této distribuci a spoluautorem knihy o Ubuntu.

Cena veřejnosti: Tomáš Matějíček

Autor oblíbené české linuxové distribuce Slax.

Kategorie Blog

Cena poroty: Mozilla.cz

Pokračovatel úspěšného blogu JasnáPáka, který se stále zabývá propagací otevřených řešení organizace Mozilla jako je například prohlížeč Firefox.

Cena veřejnosti: PHP triky

PHP triky jsou zápisníkem Jakuba Vrány, ve kterém se věnuje výhradně programovacímu jazyku PHP. Blog je plný nápadů, řešení problémů, tipů a novinek ze světa PHP.


Partnerem ankety Czech Open Source 2010 bylo sdružení CZ.NIC a společnost DIVIDO systems s.r.o, mediálním partnerem byl internetový magazín LinuxEXPRES.cz.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.Partner:

CZ.NIC

Mediální partner:

Logo LinuxExpres

Pořadatel:

Logo RootPro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Rošická, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 109/116, 160 41 Praha 6
Tel. 277 004 631, fax 277 004 601
E-mail: hana.rosicka@iinfo.cz

O Root.cz

(www.root.cz)

Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 115.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

(www.iinfo.cz)

Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Organizačně zajišťuje také chod sdružení TUESDAY Business Network, které pořádá odborné konference a setkání IT odborníků.