Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Nejvyšší ocenění v anketě Czech Open Source 2008 získal projekt LinuxExpo

Absolutním vítězem ankety Czech Open Source 2008 se stal projekt LinuxExpo. Ten také nasbíral nejvíce ocenění v právě ukončeném třetím ročníku – v kategorii Akce roku jej totiž ocenila jak linuxová veřejnost, tak odborná porota. Pořadatelem ankety je server o Linuxu a open source Root.cz.

11. 6. 2008
cos2008

Třetí ročník ankety Czech Open Source 2008 oceňující nejoblíbenější projekty českého svobodného softwaru zná výsledky. Kromě již tradičních kategorií Akce, Osobnost, Projekt a Software se poprvé udělovala ocenění také v kategoriích Firma a Blog. O vítězích rozhodli čtenáři pořadatelského serveru Root.cz a v samostatném hlasování odborná porota. Výsledky byly vyhlášeny včera na neformálním večeru v Pivovarském klubu v Praze.

Nejúspěšnějším projektem ročníku 2008 se jednoznačně stala linuxová konference a výstava LinuxExpo. Kromě celkového vítězství si odnesla i dvě ocenění v kategorii Akce roku. Tato kategorie tak oproti loňským výsledkům zůstala beze změny, stejně jako kategorie Projekt roku. I po roce zůstává u veřejnosti nejoblíbenější Česká Wikipedie a porota znovu ocenila projekt CZilla. Mezi programy své ocenění obhájil ještě software Alsa, ale pouze v hlasování čtenářů. Odborná porota tentokrát vyzdvihla software Slax.

Výsledky ankety Czech Open Source 2008
Kategorie Hlasování veřejnosti Hodnocení odborné poroty
Projekt Wikipedie CZilla
Software ALSA Slax
Akce LinuxExpo LinuxExpo
Osobnost Jakub Vrána Pavel Cvrček
Firma Sun Microsystems Czech, s.r.o. SUSE LINUX, s.r.o.
Blog Jakub Vrána – PHP triky Martin Hassman – Blog nejen o prohlížečích
Absolutní vítěz LinuxExpo  –

V dalších kategoriích se už ale loňští vítězové neudrželi. Největší proměnou prošla kategorie Osobnost, v níž jsou letos oceněnými Pavel Cvrček a Jakub Vrána. Ten si odnesl ještě jedno vítězství, tentokrát v nově zřízené kategorii Blog, za svůj weblog PHP triky. Porota jako nejlepšího blogera ocenila Martina Hassmana za Blog nejen o prohlížečích. Nejlepšími českými firmami v oblasti open source jsou podle výsledků ankety společnosti Sun Microsystems Czech a SUSE LINUX.

Letošní vítězství projektu LinuxExpo je podle mého názoru naprosto oprávněné a přesně odpovídá tomu, co je cílem naší ankety – tedy ocenit snahu o propagaci a popularizaci linuxových nástrojů v České republice. I letos se totiž jednalo o výborně připravenou akci, na níž se setkali jak odborníci z IT a open source, tak i široká veřejnost, či prodejci se svými zákazníky, komentuje výsledky ankety Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz.

COS2008-foto

Ocenění převzali (zleva): Adam Přibyl, Petr Novák (Wikipedie), Jolana Jakoubková (LinuxExpo), Martin Hassman (CZilla), Pavel Cvrček, Pavel Machek, Jakub Vrána

Stejně jako loni byl i letošní ročník ankety rozdělen do dvou fází – nominační a hlasovací. Detaily o průběhu a pravidlech hlasování, stejně jako podrobné výsledky v jednotlivých kategoriích najdete v dnešním článku na serveru Root.cz s názvem Vítězem ankety Czech Open Source 2008 je LinuxExpo.

Partnery ankety byly společnosti blue.point Solutions, Ignum a server o českém Internetu Lupa.cz. Dvacítka vylosovaných hlasujících získala zajímavé ceny od partnerů ankety.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.

O vítězích ankety Czech Open Source 2008

Absolutní vítěz

logo - LinuxExpo

LinuxExpo

Největší středoevropská výstava a konference o Linuxu a open-source software je místem setkávání zástupců open-source komunity, podnikatelské sféry a veřejné správy. Návštěvníkům přináší kombinaci bohatého programu přednášek, prezentací, seminářů a workshopů s rozsáhlou doprovodnou výstavou.


Kategorie projekt:

logo - CZilla

Cena poroty: CZilla.cz

Projekt CZilla pracuje na české lokalizaci produktů společnosti Mozilla. Díky němu jsou k dispozici české varianty programů Firefox, Thunderbird, SeaMonkey a dalších.


logo - Česká Wikipedie

Cena veřejnosti: Česká Wikipedie

Wikipedie je webová encyklopedie se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé. Jejím cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. V současné době již obsahuje téměř sto tisíc českých hesel.


Kategorie software:

Slax logo

Cena poroty: Slax

Linuxová live distribuce založená na Slackware. Uživatele oslovuje především svou kompaktností a kvalitním zpracováním. Jde o plnohodnotný operační systém s velkým množstvím aplikací.


ALSA logo

Cena veřejnosti: ALSA

ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) je sadou ovladačů pro zvukové karty v Linuxu. Nabízí maximální funkčnost většiny zařízení a je součástí standardního linuxového jádra. Zvukový systém ALSA tak nalezneme ve všech linuxových distribucích.


Kategorie akce:

logo - LinuxExpo

Cena poroty i Cena veřejnosti: LinuxExpo

Největší středoevropská výstava a konference o Linuxu a open-source software je místem setkávání zástupců open-source komunity, podnikatelské sféry a veřejné správy.


Kategorie osobnost:

cvrcek

Cena poroty: Pavel Cvrček

Pavel Cvrček je bývalým členem sdružení CZilla, v současné době se stále věnuje popularizaci produktů Mozilla, je autorem mnoha článků, provozuje vlastní informační server a je tvůrcem aplikace MozBackup.


jakub vrana

Cena veřejnosti: Jakub Vrána

Jakub Vrána je přední český odborník na programovací jazyk PHP, provozuje vlastní server o PHP a je autorem aplikace phpMinAdmin.


Kategorie blog:

Cena poroty: Blog nejen o prohlížečích

(http://met.blog.root.cz/)

Blog Martina Hassmana se věnuje především webovým technologiím, moderním trendům a zajímavostem ze světa webu. Nevyhýbá se ale ani upoutávkám na zajímavé knihy či postřehům z jiných oblastí IT světa.

Cena veřejnosti: PHP triky

(http://php.vrana.cz/)

PHP triky jsou zápisníkem Jakuba Vrány, ve kterém se věnuje výhradně programovacímu jazyku PHP. Blog je plný nápadů, řešení problémů, tipů a novinek ze světa PHP.

Kategorie firma:

suse

Cena poroty: SUSE LINUX, s.r.o.

Společnost, která má v České republice na starosti vývoj operačních systémů z rodiny SUSE.


sun

Cena veřejnosti: Sun Microsystems Czech, s.r.o.

Společnost Sun je předním poskytovatelem hardware, software a služeb, které pohání internet.Partneři:
blue_point_logo logo - Ignum lupa_mala
 

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Hana Šebelová, marketingová ředitelka
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, fax 241 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz

O Root.cz (www.root.cz)
Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 150.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o. (www.iinfo.cz)
Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z nejvýznamnějších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb, které měsíčně využije téměř 1,7 milionů uživatelů. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Podnikatel, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.