Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Anketa Czech Open Source 2009 má své vítěze

Služba Jabbim se stala projektem roku v anketě Czech Open Source 2009, oceňující nejlepší počiny z oblasti open source za uplynulý rok. Výsledky ankety byly vyhlášeny minulý čtvrtek v rámci odborné konference IT09. Loňský úspěch zopakovala akce LinuxExpo a blog PHP triky.

8. 6. 2009
Cos 2009

Ve čtvrtek 4. června 2009 byly vyhlášeny výsledky ankety Czech Open Source 2009 (http://cos.root.cz/), oceňující nejoblíbenější projekty české open-source scény. Soutěžilo se celkem v šesti kategoriích – Projekt, Software, Akce, Osobnost, Firma a Blog – přičemž v každé z kategorií hlasovala jak odborná porota, složená ze zástupců české linuxové komunity, tak široká veřejnost. Anketu již počtvrté uspořádal server Root.cz.

Cílem ankety je popularizace myšlenky open source a ocenění konkrétních tuzemských projektů, které si zaslouží pozornost uživatelů. Hlasování probíhalo ve dvou fázích. Nejprve mohla veřejnost nominovat své oblíbené projekty, pět nejčastěji nominovaných v každé z kategorií potom postoupilo do hlavního hlasování. Výsledky byly vyhlášeny na závěr odborné konference Internet a technologie 09, pořádané sdružením CZ.NIC.

Nejúspěšnějším projektem se stal Jabbim, služba rychlého doručování zpráv mezi lidmi, využívající technologii komunikačního programu Jabber. Získal cenu Projekt roku v hlasování veřejnosti, Software roku v hodnocení poroty a své vítězství završil získáním ceny pro absolutního vítěze za nejvíce získaných hlasů bez ohledu na kategorie.

Oproti loňskému roku si prvenství udržel jen veletrh LinuxExpo, a to v obou žebříčcích kategorie Akce, a blog PHP triky Jakuba Vrány v hlasování veřejnosti. Nově se letos mezi veřejností dokázal prosadit software FreeRapid Downloader, porotu zase zaujal například projekt Ubuntu.cz.

Mezi významné osobnosti open-source světa zařadila veřejnost v tomto ročníku Jana Pinkase a odborná porota zase Ivana Bíbra. Nejlepšími českými firmami v oblasti otevřených řešení jsou podle výsledků ankety společnosti Seznam.cz a Novell.

Výsledky ankety Czech Open Source 2009
Kategorie Hlasování veřejnosti Hodnocení odborné poroty
Projekt Jabbim Ubuntu.cz
Software FreeRapid Downloader Jabbim klient
Akce LinuxExpo LinuxExpo
Osobnost Jan Pinkas Ivan Bíbr
Firma Seznam.cz Novell
Blog PHP triky Tady je Svaťasovo
Absolutní vítěz Jabbim  –

„Projekt Jabbim je důkazem toho, že i v malém českém rybníčku se dají dělat projekty vysoké úrovně. Jeho vítězství ukazuje, že si češti uživatelé váží dobře odvedené práce a kvalitních služeb,“ komentuje výsledky ankety šéfredaktor pořadatelského serveru Root.cz Petr Krčmář.

Foto_1 COS 09
Foto_2 COS 09

Z hlasujících čtenářů bylo vylosováno patnáct výherců, kteří získávají zajímavé ceny od partnerů ankety. Detaily o průběhu a pravidlech hlasování, stejně jako podrobné výsledky v jednotlivých kategoriích najdete na stránkách ankety a také v článku na serveru Root.cz s názvem Nejlepším projektem letošního roku je Jabbim.

O vítězích ankety Czech Open Source 2009

Absolutní vítěz:

Jabbim

Jabbim je služba rychlého doručování zpráv mezi lidmi, která využívá otevřenou technologii Jabber. Nabízí velké množství přidaných služeb a také vlastního softwarového klienta.

Kategorie Projekt

Cena poroty: Ubuntu.cz

Projekt, který podporuje linuxovou distribuci Ubuntu v České republice. Provozuje vlastní portál s informačním webem, fórem a wiki.

Cena veřejnosti: Jabbim

Služba rychlého doručování zpráv mezi lidmi, která využívá otevřenou technologii Jabber.

Kategorie Software

Cena poroty: Jabbim klient

Multiplatformní klient pro komunikaci skrze Jabber sítě. Nabízí všechny moderní funkce a je plně lokalizovaný do češtiny.

Cena veřejnosti: FreeRapid Downloader

Aplikace určená pro stahování souborů z internetových úschoven všeho druhu. Je napsaná v jazyce Java a je tedy multiplatformní.

Kategorie Akce

Cena poroty a veřejnosti: LinuxExpo

Největší středoevropská výstava a konference o Linuxu a open-source software je místem setkávání zástupců open-source komunity, podnikatelské sféry a veřejné správy.

Kategorie Firma

Cena poroty: Novell

České zastoupení známé softwarové společnosti. V česku provozuje velké vývojářské středisko a podporuje rozvoj otevřeného software.

Cena veřejnosti: Seznam.cz

Provozovatel známého českého portálu, který běží na otevřených řešeních. Společnost se zapojuje do vývoje svobodných aplikací a sama několik vyvíjí a udržuje.

Kategorie Osobnost

Cena poroty: Ivan Bíbr

Neúnavný popularizátor linuxové distribuce Mandriva. Je autorem komplexní knihy o této distribuci a spoluautorem knihy o Ubuntu.

Cena veřejnosti: Jan Pinkas

Vedoucí projektu Jabbim, popularizátor open-source řešení a otevřených komunikačních standardů.

Kategorie Blog

Cena poroty: Tady je Svaťasovo

Osobní blog českého popularizátora svobodného software. Svatopluk Vít na svém blogu informuje nejen o dění v open-source světě.

Cena veřejnosti: PHP triky

PHP triky jsou zápisníkem Jakuba Vrány, ve kterém se věnuje výhradně programovacímu jazyku PHP. Blog je plný nápadů, řešení problémů, tipů a novinek ze světa PHP.


Partnerem ankety bylo sdružení CZ.NIC a společnost DIVIDO systems, s.r.o. Mediálním partnerem byl internetový magazín LinuxEXPRES.cz.

Pořadatel:

Logo Root

Partner:

CZ.NIC

Mediální partner:

Logo LinuxExpres


Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Rošická, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 109/116, 160 41 Praha 6
Tel. 277 004 631, 600, fax 277 004 601
E-mail: hana.rosicka@iinfo.cz

O Root.cz

(www.root.cz)

Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z téměř 130.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

(www.iinfo.cz)

Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Organizačně zajišťuje také chod sdružení TUESDAY Business Network, které pořádá odborné konference a setkání IT odborníků.