Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Hlavní cenu v anketě Czech Open Source 2007 si odnesla Česká Wikipedie

Absolutním vítězem druhého ročníku ankety Czech Open Source 2007, kterou pořádá server Root.cz, se stala Česká Wikipedie. Ta zároveň bodovala také u čtenářů v kategorii Projekt. Výsledky ankety byly včera vyhlášeny na slavnostním večeru serveru Root.cz.

16. 5. 2007
Czech Open Source 2007

Druhý ročník ankety Czech Open Source 2007, kterou pořádá server o Linuxu a open source Root.cz, byl ve znamení významné shody v hlasování veřejnosti a odborné poroty.

Absolutním vítězem ankety, který získal největší počet hlasů napříč čtenářskými kategoriemi, se stala česká varianta známé encyklopedie Wikipedie. Česká Wikipedie si zároveň odnesla ocenění za nejlepší projekt v hlasování veřejnosti.

Projektem roku se v očích odborné poroty, která sestává z více než 30 odborníků v oblasti informačních technologií, stala CZilla, vyvíjející české lokalizace produktů společnosti Mozilla. Mezi osobnostmi přispívajícími k rozvoji Linuxu bodoval u veřejnosti Leoš Literák, odborná porota zvolila linuxovou osobností Dana Ohnesorga. Porotci i čtenáři zvolili shodně nejlepším softwarem sadu ovladačů pro zvukové karty v Linuxu ALSA a nejlepší akcí výstavu a konferenci LinuxExpo.

Stejně jako loni probíhala anketa Czech Open Source také letos dvoukolově: finálnímu hlasování ve čtyřech kategoriích předcházela měsíc trvající nominační fáze. Oproti prvnímu ročníku se ale změnil způsob sbírání nominací – nově je kompletně měla v rukou internetová veřejnost. „Při přípravách letošního ročníku jsme se rozhodli změnit systém hlasování tak, abychom dali co největší prostor pro vyjádření veřejnosti. Kompletní oddělení hlasů veřejnosti a poroty umožnilo větší nezávislost pro hlasující. O to více nás překvapila ve výsledcích zajímavá shoda názorů,“ komentuje výsledkovou listinu Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz.

Výsledky ankety Czech Open Source 2007
Kategorie Hlasování veřejnosti Hodnocení odborné poroty
Projekt Česká Wikipedie CZilla
Software ALSA ALSA
Akce LinuxExpo LinuxExpo
Osobnost Leoš Literák Dan Ohnesorg
Absolutní vítěz Česká Wikipedie  –

Na slavnostním vyhlašovacím večeru serveru Root.cz se včera v Pivovarském klubu v Praze sešli zástupci všech oceněných, novináři a další osobnosti z oblasti open source. Neformálním vyhlášením provázeli Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz, a Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info, která server Root.cz provozuje. Pro oceněné byla kromě diplomů připravena dárková balení piv a dřevěné hlavolamy.

COS - vítězové

Zleva: Michal Franěk (LinuxExpo), Petr Kadlec (Česká Wikipedie), Pavel Franc (CZilla), Leoš Literák, Dan Ohnesorg

Ani čtenáři nevyšli naprázdno. Ze všech hlasujících bylo vylosováno dvacet výherců zajímavých cen, které do soutěže věnovali mediální partneři ankety magazín LinuxExpres, dále server o českém Internetu Lupa.cz a pořadatelský server Root.cz.

Podrobnosti o průběhu hlasování, kompletní výsledky a také detaily ze slavnostního večera najdete ve článku Česká Wikipedie se stala vítězem ankety Czech Open Source 2007. Výběr fotografií je k dispozici ve fotogalerii.

Co je open source?

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.

O vítězích ankety Czech Open Source 2007

Absolutní vítěz

logo - Česká Wikipedie

Cena veřejnosti: Česká Wikipedie

Česká varianta známé encyklopedie Wikipedie získala celkově nejvyšší počet hlasů a stala se tak absolutním vítězem letošního ročníku ankety.

Petr Kadlec - Wikipedie

Petr Kadlec přebírá ocenění pro Absolutního vítěze.

Kategorie projekt:

logo - CZilla

Cena poroty: CZilla

Projekt CZilla pracuje na české lokalizaci produktů společnosti Mozilla. Díky němu jsou k dispozici české varianty programů Firefox, Thunderbird, SeaMonkey a dalších.

„Bez českého prohlížeče by měl svobodný software v Čechách těžkou pozici.” Ondřej Filip, ředitel CZ.NIC

Cena veřejnosti: Česká Wikipedie

logo - Česká Wikipedie

Projekt vytváří českou encyklopedii postavenou na platformě Wiki. V současné době již obsahuje několik desítek tisíc českých hesel.

„Česká Wikipedie umožňuje nejširší skupině lidí kolektivně vytvářet svobodné hodnoty. Všem nabízí příležitost přispět trochou informací na oplátku za obsah, který z Webu denně čerpáme. Česká Wikipedie za poslední rok zdvojnásobila počet svých článků.” Adam Hauner, projekt manager, SoftEU

Kategorie software:

logo - Alsa

Cena poroty: ALSA

ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) je sadou ovladačů pro zvukové karty v Linuxu. Nabízí maximální funkčnost většiny zařízení a je součástí standardního linuxového jádra. Zvukový systém ALSA tak nalezneme ve všech linuxových distribucích.

„Díky tomuto projektu se konečně kvalitně rozezvučely Linuxové desktopy.” Jan Pinky Pinkas, Jabbim.cz

Cena veřejnosti: ALSA

„Asi největší český projekt integrovaný do linuxového kernelu. Běžné užití Linuxu bez zvukové karty si asi nikdo nedovede představit.” Dan Ohnesorg, předseda CZLUG

Kategorie akce:

logo - LinuxExpo

Cena poroty: LinuxExpo

Největší středoevropská výstava a konference o Linuxu a open-source software je místem setkávání zástupců open-source komunity, podnikatelské sféry a veřejné správy. Návštěvníkům přináší kombinaci bohatého programu přednášek, prezentací, seminářů a workshopů s rozsáhlou doprovodnou výstavou.

„LinuxExpo je jedinou akcí, kde naleznou zájemci o tyto technologie vše – firemní stánky, prezentace, stánky OSS projektů i nekomerční prezentace. Povedené spojení obou světů.” Filip Molčan, předseda sdružení OSS Alliance

Cena veřejnosti: LinuxExpo

„Jednoznačně největší událost českého open-source světa.” Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz

Kategorie osobnost:

Dan Ohnesorg

Cena poroty: Ohnesorg Dan

Dan Ohnesorg je zakládajícím členem a současným předsedou sdružení CZLUG, členem výboru českého FFII a předsedou občanského sdružení Rudná.net. Pracuje na české lokalizaci OpenOffice.org, listserveru Mailman a dalších projektech.

„V roli předsedy CZLUGu nejen že podporuje open-source akce obecně, ale měl také největší podíl na tom, že CZLUG vloni sám jednu větší veřejnou konferenci uspořádal.” Bohdan Milar, obecně prospěšná společnost Liberix

Cena veřejnosti: Literák Leoš

Leoš Literák

Leoš Literák je zakladatelem a vůdčí osobností linuxového portálu ABClinuxu.cz. Je také hlavním programátorem celého projektu a podílí se na tvorbě jeho obsahu.

„Leoš Literák popularizuje Linux v České republice už více než deset let. Bez něj by český Linux nebyl, kde je teď.” Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.czMediální partneři

Logo LinuxExpres


Logo Lupa

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Šebelová, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, 110 fax 244 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

Root.cz

Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 150.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

Společnost Internet Info, s.r.o., je pátou největší mediální společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.