Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Nová příloha serveru Root.cz se věnuje licencování softwaru

Server Root.cz připravil pro své čtenáře exkluzivní přílohu věnovanou licenční problematice. Ve spolupráci s renomovaným právníkem Josefem Aujezdským z eAdvokacie.cz je na stránce licence.root.cz k dispozici rozsáhlý materiál s podrobnostmi o různém způsobu licencování softwaru.

2. 4. 2009

Odborný server Root.cz představuje novou speciální přílohu (http://licence.root.cz/) zaměřenou na oblast licencování počítačových programů. Jde o první materiál v českém jazyce, který komplexně zpracovává tuto část právní problematiky, jež ač v současné době významně ovlivňuje chod ekonomiky České republiky, nebyla dosud nikde takto souhrnně k dispozici. Speciál je určen nejen právníkům a odborné veřejnosti, ale využít jej mohou i novináři a v konečném důsledku všichni uživatelé, kteří se zabývají licencemi pro svůj software.

Obsah přílohy vychází z rigorózní práce advokáta Josefa Aujezdského, jenž se zabývá „právem k softwaru“ ze systematického pohledu. Práce se zaměřuje zejména na právní otázky související s open-source softwarem a free softwarem, přičemž obsahuje také právní komentáře k nejpoužívanějším licenčním podmínkám jako jsou GNU GPL, BSD License. Materiál tedy může sloužit jako návod, jak se chovat v případě využití konkrétních licencí, stejně jako nástroj k pochopení celé problematiky s dopady na uživatele i autora.

Příloha je rozdělena na tři části. První obsahuje základní informace ohledně volně šiřitelných počítačových programů a je tedy určena zejména čtenářům, kteří s touto problematikou nepřišli prozatím blíže do styku. Druhá část práce je věnována obecnému výkladu právní problematiky související s free softwarem, open-source softwarem a počítačovými programy vůbec. Třetí část pak obsahuje právní komentář k několika licenčním podmínkám používaným při distribuci free softwaru.

Těší nás, že se nám podařilo ve spolupráci s Josefem Aujezdským připravit takto obsáhlý materiál, který bude navíc průběžně doplňován a aktualizován, dodává Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz, a upřesňuje: Softwarové licence se týkají všech aplikací a uživatelů. To ony určují, za jakých podmínek je možné software získat a používat.

Josef Aujezdský absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v současnosti je partnerem v advokátní kanceláři Mašek, Kočí, Aujezdský, v rámci níž se mimo jiné podílel na tvorbě on-line systémů eAdvokacie.cz a eUschova.cz. Ve své praxi se věnuje zejména právní úpravě nehmotných statků, obchodním závazkovým vztahům a právním aspektům podnikání v prostředí internetu. K těmto otázkám se vyjadřuje také v mediích.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená technickou dostupnost kódu a takovou licenci software, která umožňuje uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.


Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Hana Šebelová, marketingová ředitelka
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, fax 241 003 220
E-mail: sebelova@iinfo.cz

O Root.cz (www.root.cz) Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 130.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o. (www.iinfo.cz) Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Pod hlavičkou sdružení TUESDAY Business Network pořádá odborné konference zaměřené na IT segment.