Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Root.cz: Unikátní systém diskusí se osvědčil

Praha, 31. května – Již čtyři měsíce funguje v ostrém provozu na serveru Root.cz systém diskusí, který je ve své komplexnosti v českém prostředí zcela jedinečný. Uživatelům nabízí možnost navzájem hodnotit diskusní příspěvky a určovat kvalitu probíhající diskuse.

31. 5. 2005

Server o Linuxu Root.cz při spuštění své nové verze představil netradiční model diskusí. Klasickou výměnu názorů totiž obohatil o hodnocení, které usnadňuje orientaci mezi různě přínosnými příspěvky. Aktuální statistiky potvrzují, že si tento způsob třídění jednotlivých názorů uživatelé oblíbili.

Systém diskusí je postaven na vzájemném hodnocení názorů uživateli. Každý uživatel může známkovat názory ostatních na stupnici 1 až 10 a zároveň své vlastní příspěvky dává všanc hodnocení ostatních. Každý příspěvek tak má číselně vyjádřenou úroveň, která je závislá na kombinaci různých hodnocení jednotlivých uživatelů.

Kvalita názorů se následně promítá do kreditu jejich autora. Čím vyššího hodnocení minulých příspěvků autor dosáhl, tím vyšší výchozí hodnotu mají jeho nové příspěvky. A takto proces pokračuje v nekonečném cyklu, kdy si uživatelé sami vzájemně pomáhají odlišit přínosné a zajímavé příspěvky od zbytečných nebo urážlivých.

Uživatelé tímto způsobem během čtyř měsíců ohodnotili přibližně dvě třetiny všech názorů, z čehož vyplývá, že velice rychle přijali za své, aby takto pomáhali v orientaci ostatním. Denně je v průměru zaznamenáno přibližně 200 hodnocení. Takové množství, ve spojení s velmi sofistikovaným algoritmem, zabraňuje zneužití známkování jedním uživatelem.

Jak vyplývá z následujícího grafu, nejčastější známkou je jednička (nejhorší známka), následovaná desítkou (nejlepší známka). Ostatní známky jsou už rozloženy rovnoměrněji s mírnou převahou středních hodnot, nicméně uživatelé využívají celou škálu hodnocení.

Root.cz - rozložení známek hodnocení

A jak konkrétně pomáhá hodnocení při orientaci v diskusi? Uživatel si ve svém profilu nastaví, jak vysokou známku musí mít příspěvky, aby byly při prohlížení diskusí označeny jako kvalitní. Tyto názory se pak čtenáři zobrazují automaticky. Ostatní příspěvky, které budou mít známku nižší, než je uživatelem nastavená hranice, jsou sice k dispozici také, ovšem pouze v podobě titulku, na který je třeba aktivně kliknout, aby se příspěvek zobrazil celý. Diskuse se tímto tříděním stává přehlednější.

Náš systém hodnocení diskusních příspěvků považuji za mimořádně liberální a demokratický. Každý uživatel má právo vyjádřit svůj pocit z názorů ostatních a přispět tak ke kultivaci uživatelského prostředí na našem serveru. Zároveň každý může využívat toho, že názory již hodnotili ostatní, soudí Petr Krčmář, šéfredaktor Root.cz. Redakce tak nemusí do diskuse nijak zasahovat, aby eliminovala neslušné či vulgární příspěvky.

Přitom se však tímto hodnocením nikdo nemusí povinně řídit. Jednak si může nastavit hranici, rozdělující kvalitní příspěvky od ostatních, čistě podle svého uvážení, a jednak může sledovat všechny názory v plném zobrazení, tedy bez toho, že by na hodnocení ostatních bral zřetel, doplňuje Krčmář.

Většina čtenářů, konkrétně jde o 59 %, si zobrazuje jen kvalitní příspěvky. Zbylých 41 % čte rovnou všechny bez rozlišení jejich kvality. Pro většinu čtenářů tedy přítomnost hodnocení příspěvků představuje užitečnou a často využívanou službu.

Poznámka: Systém diskusí včetně algoritmů hodnocení byl vyvinut vývojáři Internet Info, s.r.o.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, Product Manager
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, fax 241 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O Root.cz
Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a Open source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z téměř 90.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., provozuje desítku obsahových serverů, mezi něž patří například Lupa, Měšec, Root, Slunečnice a další. Pod značkou Dobrý web se také věnuje konzultacím v oblasti webových služeb a dále provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz. V posledních třech letech se pravidelně umisťuje v přehledu nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě FAST 50, dvakrát dokonce na prvním místě v rámci České republiky.