Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Server Lupa.cz slaví 25 let

Server Lupa.cz z vydavatelství Internet Info slaví 25. narozeniny. K výročí nabídneme sérii textů, podcastů a diskusí k dopadům AI na podobu internetu.

3. 4. 2023

Lupa.cz spatřila světlo světa 2. dubna 1998 a už 25 let sleduje, jak se internet vyvíjí. Testovali jsme první poskytovatele připojení, psali o vzniku (či zániku) online služeb, proměnách byznys modelů nebo sporech o míru regulace, která ještě prospívá, ale už neškodí. Vysvětlovali jsme dopady prvních dvou online revolucí (příchod chytrých mobilních telefonů a masové rozšíření sociálních sítí) a dnes popisujeme možné výhody či rizika AI.

 K 25. narozeninám jsme připravili speciální přílohu, v níže se zaměříme na aktuální proměnu internetu, kde nástup AI nahlodává dosud neochvějné postavení gigantů jako jsou Facebook či Google, vývoj běží tak rychle, že se ozývají bezprecedentní (a nejspíš i trochu naivní) výzvy k jeho umělému zablokování, a jen těžko se určuje, které předpovědi jsou přehnané a které příliš pesimistické.

Kromě článků, rozhovorů a podcastů na téma AI, strojového učení a neuronových sítí nás čekají také diskusní setkání s vývojáři, podnikateli, politiky a dalšími experty, kteří se pohybují přímo v epicentru AI revoluce na internetu.

Pod značkou Lupa Netclub se uskuteční celkem tři, to první již 4. dubna s novináři Petrem Koubským (Deník N) a Pavlem Kasíkem (Seznam Zprávy) a David Slížek (šéfredaktor serveru Lupa.cz) na něm s nimi bude debatovat o využití a rizicích AI nástrojů v médiích a žurnalistice. Další diskuse se 4. května bude točit okolo rizik a regulace AI a 1. června bude následovat debata o tom, zda AI může v budoucnu nahradit a nahradí vývojáře.