Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Slunečnice.cz: Avast! - nejoblíbenější český program roku 2009

Podle statistik serveru Slunečnice.cz je Adobe Reader nejčastěji stahovaným softwarem roku 2009. Z programů českého původu si loni nejlépe vedl avast! Home Edition, jenž v celkovém pořadí skončil na 4. příčce. Skokanem roku se stal prohlížeč Firefox 3, který se umístil sedmý.

8. 3. 2010

V roce 2009 se opět stal nejčastěji stahovaným programem prohlížeč PDF dokumentů Adobe Reader. Statistikám serveru Slunečnice.cz vládne již třetím rokem. Druhé místo patří „kecálkovi“ ICQ 7, který tak vytlačil původně stříbrný antivir ESET NOD32 (9. pozice). Ten je k dispozici jak v bezplatné zkušební verzi, tak i jako plnohodnotný software v placené verzi. Bronzovou příčku obsadil další komunikační program – Skype.

Většina programů v Top 10 si oproti roku 2008 polepšila. O pět míst nahoru se posunul antivirový software avast! Home Edition – Free (4. místo), který se tak stal nejúspěšnějším programem českého původu, či DAEMON Tools Lite (5. místo). Vůbec největší skok zaznamenal prohlížeč Firefox 3, jenž se z původního 25. místa dostal na 7. příčku. Významný růst obliby, i když ne tak veliký – o 11 míst, předvedl software CCleaner, který desítku uzavírá.

Úspěch zaznamenaly programy The KMPlayer (13. pozice) a K-Lite Mega Codec Pack (14. pozice), které se oproti předchozím rokům vůbec poprvé dostaly do první třicítky. Své příznivce naopak ztratil komunikační software QIP 2005, který sestoupil o 13 příček na 16. místo, nebo také soubor kodeků Codec Pack All in 1 (11. místo), jenž klesl o 7 příček. Celkově nejvýraznější propad se ale dotkl programu ICQ Centrum.cz 7 (dříve Atlas ICQ), který se propadl o celých 21 míst až na 29. pozici.

Slunečnice.cz – rok 2009
Nejstahovanější český a zahraniční software celkem
1. Adobe Reader (Acrobat Reader)
2. ICQ 7
3. Skype
4. avast! Home Edition – Free
5. DAEMON Tools Lite
6. WinRAR
7. Firefox 3
8. Total Commander
9. ESET NOD32 Antivirus
10. CCleaner

Zdroj: Slunečnice.cz, 2009

Žebříčku českých programů kraluje software avast! Home Edition – Free (1. místo). Celkovým pořadím zamíchaly programy související s podáním daňového přiznání, které byly do katalogu nasazeny v únoru loňského roku. Formulář Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro XML filler v souhrnu za celý rok 2009 obsadil 5. místo, podpůrná aplikace pro vyplňování formulářů 602XML Filler skončila na 11. příčce.

Pokud se zaměříme na zahraniční softwarový žebříček, tam kromě již zmíněných programů zaznamenal významnější posun ještě Adobe Flash Player pro prohlížeče Firefox a Opera, což je přehrávač interaktivních animací a multimediálního obsahu. Postoupil z 20. na 11. místo. Za zmínku stojí i nejnovější verze aplikace pro vypalování CD a DVD nosičů Nero 9 Reloaded (13. místo) z listopadu 2008. Bezplatně je pouze ve zkušební verzi, plnou verzi je možné zakoupit v e-shopu serveru Slunečnice.cz.

Zdroj: Slunečnice.cz, 2009

Nepřeberné množství podrobných informací o českých a zahraničních programech naleznete v sekci Recenze a tipy na serveru Slunečnice.cz.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Rošická, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 109/116, 160 41, Praha 6
Tel. 277 004 631, 600 fax 277 004 601
E-mail: rosicka@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

Slunečnice.cz

(www.slunecnice.cz)

Slunečnice.cz nabízí svým uživatelům k bezplatnému stažení více než 140 GB freeware a shareware programů z ověřených zdrojů. Kromě podrobného katalogu softwaru pro práci i zábavu zde uživatelé najdou také magazín s recenzemi softwarových novinek a rozsáhlou nabídka obsahu pro PDA a mobilní telefony. Všechny programy na Slunečnici jsou chráněny programem Clam AntiVirus.

O společnosti Internet Info, s. r. o.

(www.iinfo.cz)

Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Organizačně zajišťuje také chod sdružení TUESDAY Business Network, které pořádá odborné konference a setkání IT odborníků.